קיטרודה (Keytruda)

תהליך אישור תרופות לטיפול בסרטן נחשב למאוד איטי וקשה. עם זאת חברת Merck שינתה סטריאוטיפ זה. התרופה החדשה שלה Keytruda (קיטרודה) אושרה על ידי ה-FDA של ארה"ב רק 3.5 שנים אחרי נטילה הראשונה של התרופה על ידי חולה במסגרת ניסויים קליניים. התכשיר Keytruda, הידוע גם בשם Pembrolizumab, הפך לניצחון אמיתי של החוקר רוג'ר פרלמוטר. Keytruda איפשרה ליוצריה לעקוף באופן משמעותי את חברת Bristol-Myers Squibb, המבצעת כיום את המחקר של התרופה האנלוגית.

פרלמוטר טוען שתרופת Keytruda מיד משכה את תשומת ליבו. "אף פעם לא ראיתי דבר שכזה! Pembrolizumab היא דבר הכי חשוב שאנחנו יכולים להעניק לחולים".

במחקר שלו פרלמוטר החליט לא להסתמך על קבוצת ביקורת של 3500 חולים עם סוגים שונים של גידול סרטני, אלא להתמקד ב-173 מטופלים עם שלבי מלנומה מתקדמים, שעברו את הטיפול ללא הצלחה על ידי כל התרופות הקיימות. ב-41 חולים מקבוצה זו נרשמה הצטמצמות הגידול ותוצאות אלו לא השתנו.

 

Keytruda היא תרופה שישית במספר שהופיעה בשוק מאז 2011 מבין התרופות לטיפול במלנומה גרורתית.

 

כל שנה בארה"ב מתפתחת מלנומה גרורתית אצל עשרות אלפים חולים. למחצית ממטופלים אלו התגלתה מוטציה בגן B-RAF. לטיפול בסוג כזה של סרטן משתמשים ב-Zelboraf, או בשילוב שתי תרופות של חברת GlaxoSmithKline. לטיפול בקבוצה השנייה של המטופלים משתמשים בתרופה Yervoy. אם חולים מקבוצה ראשונה לא מגיבים לטיפול, הם גם מועברים לנטילת Yervoy. החולים יטופלו ב-Keytruda רק בתנאי שלא קיימת תגובה לתרופת Yervoy.

Keytruda הוא נוגדן מונוקלונלי המכוון נגד חלבון הנקרא PD-1, אשר מבצע בקרה על המערכת החיסונית. מחקרים הוכיחו כי חסימת חלבון זה מגבירה את התגובה החיסונית נגד גידולים סרטניים.

התרופה Opdivo, האנלוגית של Keytruda, פותחה על ידי חברת Bristol-Myers Squibb ואושרה בתחילת שנת 2015.


לקבלת טיפולי אימונותרפיה עם קיטרודה ובירורים נוספים פנו ל-logo