הסרת נקודות חן – איך מתבצע התהליך?

 

נקודת חן (שומה) היא נגע עורי המורכב מתאי פיגמנט המרוכזים באזור מסוים בעור. לרוב האנשים בעולם יש נקודות חן על עורם. נקודות אלה יכולות להיות שטוחות או בולטות, כהות או בהירות, מולדות או נרכשות, והן ממצא נורמאלי ותקין. עם זאת נקודות חן עלולות להשתנות במהלך השנים ולהפוך לנקודות חן סרטניות, ולכן חשוב מאוד לערוך מעקב רפואי אחר כל כתם חדש או נקודת חן חשודה בעור.

 

שינויים בנקודות חן, הכוללים גירוד, כאב, דימום, או שינויים בגודל, בצבע, במרקם, בצורה או בגבולות החיצוניים, עלולים להעיד על התפתחות סרטנית, ודורשים טיפול הכולל הורדת נקודות חן. מנתוני ארגון הבריאות העולמי לשנת 2014 עולה כי כ-25% מגידולי סרטן העור מסוג מלנומה, סרטן העור האגרסיבי ביותר, מקורם בנקודות חן, ולכן הורדת נקודות חן חשובה להצלחת הטיפול.

 

הורדת נקודת חן מתבצעת במקרים שבהם יש לבדוק את הנגע העורי, ובמקרים שבהם יש לטפל בו או למנוע התפתחות סרטנית.

הדרך היחידה לאבחן סרטן עור היא הסרת נקודות חן ובדיקת הימצאותם של תאים סרטניים ברקמה שהוסרה. הסרת נקודת חן היא פעולה כירורגית פשוטה וקצרה המתבצעת בהרדמה מקומית ואינה דורשת אשפוז. לאחר הסרת נקודת חן חשודה תישלח הדגימה לבדיקה פתולוגית של פתולוג המומחה בסרטן העור. אם בבדיקה הפתולוגית יימצאו תאים סרטניים, יבדוק הרופא את מאפייני הנגע ויפנה את המטופל לניתוח להרחבת הכריתה.

 

ב-Melanoma Unit נערכים כל שלבי האבחון והטיפול המתקדמים ביותר בתחום סרטן העור: סריקת נקודות חן לאיתור נקודות חן חשודות, הורדת נקודות חן ובדיקתן, וטיפולים בנגעי עור שפירים וממאירים.

 

 


הבחנתם בנקודת חן חדשה או בנקודת חן קיימת ששינתה צורה? מעוניינים לקבל ייעוץ?

לייעוץ ולקביעת תור פנו למומחי logo