נקודות חן מסוכנות

נקודת חן או שומה הוא צבר של תאים הקרויים מלנוציטים; תאים אלה מפזורים בעור ואחראים על יצירת הפיגמנט (צבען) מלנין (Melanin) אשר מקנה לעור את הגוון שלו.

 

לרוב בני האדם נקודת חן אחת לפחות אך מספרן יכול להגיע גם לעשרות ואף למאות באנשים מסויימים. מאפייני נקודות החן עשויים להשתנות מאדם אחד לאחר וגם באותו אדם ניתן לראות סוגים שונים של נקודות חן. לעיתים נקודות החן הן מולדות (קרויות גם שומות מולדות) אך לרב הן נרכשות, בעיקר בעשורים הראשונים לחיים. סביב העשור השלישי לחיים מספר נקודות החן הוא הגבוה ביותר ולאחר מכן נצפית ירידה הדרגתית במספרן. גורמים כגון גנטיקה וחשיפה לשמש משפיעים על מספר נקודות החן שלנו.

 

נקודת חן אינה נגע סרטני, יחד עם זאת ריבוי נקודות חן ובמיוחד ריבוי נקודות חן הקרויות "אטיפיות" (לא סדירות, בעלות גוונים שונים וגבולות לא סדירים) הוא גורם סיכון להתפתחות סרטן עור מסוג מלנומה.

 

מלנומה הינה סרטן עור המתפתח ממלנוציטים העוברים שינוי ממאיר. ברב המיקרים סרטן עור מסוג מלנומה מופיע ככתם על פני העור העשוי להראות תחילה כמו נקודת חן חדשה אך עם הזמן היא משתנה והופכת גדולה יותר ולא סדירה בגוון ובצורה. בחלק מן המיקרים מלנומה עשויה להתפתח מתוך נקודת חן מוכרת, לכן כל שינוי בנקודת חן קיימת או הופעה של נקודת חן חדשה ומשתנה מחייבים בדיקה לשלילת מלנומה.

 

מלנומה היא מחלה העלולה להיות קטלנית אם מתגלה מאוחר, הטיפול הטוב ביותר במלנומה הוא גילוי מוקדם של נקודות חן מסוכנות המבטיח החלמה מלאה.

 

מומלץ לבצע:

1. בדיקה עצמית לאיתור נקודות חן חדשות או משתנות.
2. בדיקת רופא עור אחת ל-6-12 חודשים בהתאם לרמת הסיכון.
3. באנשים עם שומות מרובות מומלץ לבצע מיפוי שומות כלל גופי.

 

ב-Melanoma Unit מתבצע מיפוי שומות על ידי צילום כלל גופי במכשיר המתקדם בישראל המזהה כל שינוי במבנה או גודל של נקודות החן.


הופיע נקודת חן חשודה על העור? הבחנתם בשינויים בנקודת חן קיימת? חשוב לפנות לרופא עור ולבקש בדיקה של נקודות חן חשודות בגוף.

 

נקודת חן חשודה? פנו לייעוץ אצל מומחי ה-logo